Vstupní dveře do rodinných domů mohou být designové, dominantní nebo nenápadné, mohou být prosklené nebo s plnou výplní. Výroba dřevěných dveří je zakázková, díky tomu zajišťuje jistou variabilitu a konečný výrobek se tak dokáže zalíbit i opravdu náročným zákazníků. Hlavní je ovšem jejich funkčnost a bezpečnost. Kvalita a funkčnost se tak snoubí s designem a vzniká naprosto perfektní výrobek přímo na míru zákazníkovi. Ten může ocenit například precizní zpracování, moderní vzhled nebo vysokou třídu bezpečnosti.

Funkční vchodové dveře, přes které vám v zimě neuteče teplo, nabízí přerušení tepelného mostu díky prahu z nevodivého nebo méně vodivého materiálu, krásný a perfektně promyšlený design, nebo třeba více bodový bezpečnostní zámek. Tyto věci by měly být v dnešní době standardem. Bohužel tomu tak není všude.

Bezpečnost je základ. Počet čepů po obvodu dveří ani tloušťka samotné výplně dveří nezaručuje odolnost proti prolomení. Jak bezpečné dveře jsou, zjistíme až po zkoušce bezpečnosti. Podle průběhu zkoušky (pokud výrobek ve zkoušce obstojí) se stanoví, do jaké ze šesti tříd výrobek patří. Zkouškou bezpečnosti má své výrobky otestované například firma Slavona:

 „Vyšší bezpečností se u výrobků Slavona zabýváme dlouhodobě. Řadu let jsou všechna okna osazena bezpečnostním kováním a dveře opatřeny vícebodovými zámky a robustními závěsy. V tomto roce jsme se rozhodli okna a dveře PROGRESSION otestovat na odolnost proti vloupání a poskytnout zákazníkovi garanci v bezpečnostní třídě RC 2 a RC 3,“ vysvětluje Zora Stupňánková ze společnosti Slavona.

Jakou bezpečnostní třídu si tedy zvolit? Pro soukromé účely vám postačí třída RC 2 a RC 3, tyto třídy odpovídají úrovni napadení běžným zlodějem.

Další důležitou kapitolou je součinitel prostupu tepla dveřmi. Tato veličina je v dnešní době velice hlídaným ukazatelem nejen u dveří. Hodnotu součinitele vám ovlivní například tloušťka sendvičového křídla nebo rozměry dveří a získáme ji podobně jako u oken pomocí výpočtu nebo měřením.

Kvalitní dveře se také poznají tím, že mají přerušený tepelný most v místě prahu. Někteří výrobci používají hliníkové nebo nerezové prahy s přerušeným tepelným mostem uprostřed. Tepelný most se přeruší pomocí nevodivého materiálu. Tento způsob má ale svá negativa. Kov je chladnější než interiér, proto se může stát (a dost často se tak děje), že se vám bude práh a okolí prahu v interiéru rosit. Chladnější kov ochladí vzduch, srazí se voda a kondenzuje… Je to typický problém například oken s dvojsklem.

Renomovanější výrobci dveří se zaměřili na tento problém a přišli s prahem z nevodivého materiálu. Zde použiji jako příklad moji oblíbenou firmu. Firma Slavona přišla na trh s kompozitním prahem. Kompozit, pro ty co nevědí, je velice tvrdý materiál, který se používá třeba i na komponenty do letadel.

Pod práh (ať už kovový nebo kompozitní) patří podkladový profil. Ten lze vyrobit z Thermowoodu nebo izolačního materiálu jakým je COMPACFOAM nebo Purenit. Na tepelně-technické posouzení podkladových profilů se lze podívat zde.

Další parametry, které by se měly sledovat při výběru dřevěných dveří, jsou například barva, dřevina, typ výplně, typ konstrukce, povrchová úprava nebo neprůvzdušnost.