HS portály (HEBE SCHIEBE) jsou zdvižně posuvné dveře, které si v posledních letech získaly velkou oblibu. Dobře vyrobený HS portál, který těsní a má nízkou tepelnou vodivost lze bez problémů použít i do pasivních domů. Jedná se o stavební výplňové otvory, které se obvykle skládají z posuvné části a fixní části. Pomocí jednoho lehkého pohybu docílíte nadzvednutí a odsunutí otvíravé části výrobku, která se posouvá v kolejnicích podél pevné části portálu.

Nejkrásnější HS portály se vyrábí ze dřeva. Osobně mi vždy naskočí husí kůže z té krásy. Z krásy, která vyzařuje z kvalitně vyrobených zdvižně posuvných dveří.  Rám koresponduje s obrazem přírody, ale nezasahuje do vzhledu interiéru. Není ani vtíravý, není nápadný, ale dodá vašemu domovu pohodovou atmosféru a pocit volnosti. Vždyť stačí pouze otočit klikou a přírodu máte nadosah.

Výhodou HS portálů je jejich velmi nízký práh, který je komfortní a bezbariérový a zároveň přerušuje tepelný most. Ani velká křídla nejsou problémem, který by se nedal vyřešit. Prosklená křídla se vyrábí až do 400 kg, máte tedy možnost velkých prosklených ploch.

HS_portal_PROGRESSION_terasa

Dřevěné HS portály vyrábí dnes kde kdo. Tak na co se koukat? Není jednoduché si odpovědět, každý preferuje něco jiného. Ten kdo staví pasivní dům, by se měl ohlížet na takový portál, u kterého lze rám v exteriéru skrýt za izolaci a tím tak výrazně zlepší tepelný prostup. Další plus tohoto HS portálu je minimalistický vzhled téměř bezrámového zasklení, velké solární zisky, moderní vzhled a v interiéru viditelné dřevo. Tento portál se vyrábí v bezbariérovém provedení se speciálním teplým prahem, který minimalizuje tepelný most. Abych to shrnula, do pasivního domu HS portál určitě patří, ale jeho kvalita je nezbytná. Například netěsnost portálu by vás mohla pěkně potrápit, obzvlášť v pasivním domě.

Naprostou novinkou na českém trhu je HS portál, kde můžete kombinovat dřeviny nebo barvy dle vaší libosti. Z mého pohledu je zatím nejlepší kombinace ThermoWood (psala jsem o něm v článku Materiál, který vás nepřestane překvapovat) nebo Acoya wood z exteriéru. Tyto modifikované dřeviny jsou velice odolné proti atmosférické degradaci a přitom krásné. Nemusí se povrchově upravovat, jsou rozměrově stálé a naprosto imunní vůči škůdcům dřeva. Můžu říct že, u tohoto nadčasového výrobku, jste limitováni opravdu jen svojí fantazií. Stačí jen pustit otěže své představivosti a neohlížet se na limity. HS portál se přece hodí do každého domu, od moderní dřevostavby, přes chalupu až do dřevěnice v horách.