Marně se neříká, že okna jsou očima domu, u venkovské chalupy to platí dvojnásob. Pokud si zakládáme na tradičním vzhledu, pak dáme přednost dřevu.

Repasovat, nebo koupit nová?

Máme-li pěkná špaletová okna, která chalupě opravdu sluší, pak je dobré zvážit jejich repasi. Pro zručného chalupáře, který má čas si okna opravit sám to je jednoznačná volba. Pokud si okna opravit nezvládnu, tak musím zvážit objednat opravu u firmy nebo výrobu nových oken.

Když je chalupa vlhká

Staré venkovské chalupy, ve kterých trávíme víkendy a dovolené, byly původně určené k trvalému bydlení. To znamená, že se v nich topilo a větralo stále. Každé ráno se zatopilo v peci nebo kamnech a teplo se akumulovalo ve zdech. Pravidelně se větralo a tak nebyl problém s vlhkostí a plísněmi.

Toto bohužel nemusí platit pro rekreační chalupu. Nová těsnící okna v takové chalupě mohou znamenat vznik plísní, pokud nezajistíme dostatečné větrání.
Ke kondenzaci vlhkosti dochází na nejchladnějších površích. Takže studené zdi v kombinaci s vyšší vlhkostí jsou ideální pro tyto plísně.
V takovéto staré chalupě budou dobře sloužit zase klasická špaletová okna od venkovského truhláře. Pokud nebudou moc těsnit a okny bude profukovat, tím (v tomto případě) lépe.
Každopádně je vhodné v takové chalupě zajistit větrání a snížit vlhkost.

Do suché chalupy nová těsná okna

Nová okna musí splňovat vlastnosti definované normami, takže dobře těsní. V žádném případě nemůžeme spekulovat s tím, že budou větrat nějakými netěsnostmi. Okna je nutné krátce otevřít a intenzivně vyvětrat. Optimálním řešením je řízené větrání s rekuperací, ale ve staré chalupě většinou nemáme.

Jaká nová okna se hodí do chalupy?

Nejlépe vypadají okna dřevěná, nejdostupnější jsou eurookna. Výhodou je lepší tepelná izolace.
Někomu může vadit až příliš dokonalý vzhled povrchové úpravy. Přírodní povrch dřeva s vysokou odolností si dopřát můžeme. Modifikované dřevo vyniká vysokou odolností, není nutná povrchová úprava, případně postačí jen nátěr olejem.

Thermowood – tepelně upravené dřevo, borovice a jasan, v exteriéru může být kombinováno s jinou dřevinou, např. smrkem v interiéru.

sc92_thermowood_borovice_m        sc92_thermowood_jasan_m

Taková okna mohou být v klasickém provedení, ale na chalupě může krásně vyniknout i moderní designové okno, na kterém kresba dřeva vynikne naprosto dokonale.
Výhodou moderního okna je nejen zmíněná bezúdržbovost a přírodní vzhled, ale i lepší tepelněizolační vlastnosti.

 

 

Dřevěné designové okno INSPIRO

Dřevěné designové okno INSPIRO