Stavba rodinného domu či jeho rekonstrukce je nejen žrout peněz a času, ale je to také práce hodná pro manažera logistiky. Naplánovat stavební práce tak, aby na sebe navazovaly, není nic jednoduchého a člověk se u ledasčeho zadrhne. Zapravdu mi dají určitě ti, co si staví dům svépomocí, nebo pomocí subdodavatelů. Mnoho z vás si pokládá nebo v budoucnu položí otázku, kdy montovat okna. Kdy je vhodné uzavřít stavbu s ohledem na další návazné práce? Na co si dát pozor, aby se okna nepoškodila při těchto pracích?

Nejvhodnější, z pohledu výrobců oken, je uzavřít stavbu těsně před dokončením interiérů. Dřevo není vystaveno vysoké vlhkosti, která vzniká v navazujících stavebních pracích a je tak menší riziko jeho porušení. Okno je navíc chráněno proti mechanickému poškození, které může vlivem stavebních prací, nastat.  Tento systém se hojně používá v západních zemích. Eurookna se namontují a pak se pouze zapraví omítky kolem výplní. V čem je ale problém? Většina lidí vidí problém hlavně v tom, že co není zamčeno, patří automaticky všem. Takže pokud si něco necháte na nezabezpečené stavbě, může se stát, že o to do rána přijdete.

Další možnost montáže dřevěných oken je montáž do hrubé stavby, kdy se stavba prvně zavře a poté začnou navazující práce jako je například lití podlah anhydritem a tak dále. Při montáži oken ve fázi hrubé stavby ale musíme myslet na jednoho velkého nepřítele, který se vám bude snažit okna zničit. Tímto nepřítelem je a vždycky bude vlhkost.

Dřevo je materiál, který dokáže reagovat na vlhkost tím způsobem, že pomocí difuze vodu ze vzduchu příjme a to má za následek jeho rozměrovou nestabilitu. Pokud máte v interiéru moc vlhko po delší dobu, dřevo si vlhkost vezme a zvětší objem. Naopak, pokud vlhkost vzduchu klesne, dřevo seschne a rozměr dřeva se zmenší. Tento jev probíhá neustále až do meze hygroskopicity, kterou má každá dřevina jinak, ale obecně se pohybuje kolem vlhkosti 20 %. Tehdy je 100 % vody vázané, která způsobuje rozměrové změny a 0 % vody volné.

Obecně platí, že by se při návazných pracích po montáži oken měla vlhkost vzduchu v interiéru pohybovat maximálně mezi 40 až 60 %. Po vylití podlah musíte mít ovšem dům zavřený minimálně 48 hodin, aby byl dodržen technologický postup, a vlhkost vzduchu pak hravě překročí hraničních 60%. Tak co s tím? Obecně platí, že okna mohou být vystavena vyšší vlhkosti jen po krátkou a nezbytně nutnou dobu. Technologický postup dodržet musíte, pak je ovšem důležité důkladně vyvětrat, aby se vlhkost vzduchu v interiéru dostala pod hranici 60% a dále byla udržovaná v rozmezí 40 až 60%.

Doporučit jeden či druhý postup nelze. Každý má své klady i zápory, a je jen na nás jak je vyhodnotíme a určíme si, co je pro naši stavbu lepší.