Uvažujete o dřevěných oknech? Potom byste měli zapřemýšlet i o materiálu, ze kterého bude okno vyrobeno. Proč? Protože každá dřevina má jiné vlastnosti, které závisí třeba na jeho chemické struktuře, nebo podmínkách růstu.

Smrk je relativně měkká dřevina, která se v dnešní době používá v hojné míře na stavebně truhlářské výrobky, nosné konstrukce dřevostaveb a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Jeho hojné používání není dáno tím, že by měl nějaké skvělé vlastnosti oproti ostatním dřevinám, ale zejména tím, že je to dřevina, které se v ČR daří a která má velké hmotové přírůstky, proto se u nás pěstuje ve velkém už od 18. století a je to naše hospodářská dřevina. Smrk má velice dobré tepelně izolační vlastnosti oproti ostatním dřevinám a je levnější. Jeho trvanlivost je ovšem jedna z nejnižších. Pokud někdo chce nechat vyniknout krásu dřeva, není to materiál, který by si vybral. Po ošetření výrobku nátěrovou hmotou je ovšem smrk trvanlivý.

Modřín je oproti smrku velice trvanlivá a odolná dřevina, i když má poněkud horší tepelně izolační vlastnosti. Jeho barva vás okouzlí na první pohled. Jeho jádro je totiž červeně až fialově-hnědé. Na kráse mu přidávají i široké letokruhy. Modřín je oproti smrku dražší, ale jeho krása vám tento finanční schodek rozhodně vynahradí.

Jako další dřevinu vhodnou pro výrobu oken bych ráda uvedla dub. Je to dřevina listnatá, rostoucí v mírném podnebí.  Dub je vůbec naše nejtrvanlivější a nejtvrdší dřevina. Má velký obsah tříslovin, proto vám na něho nepůjdou ani houby ani hmyz. Počítejte ovšem s tím, že dubové dřevo je těžké a drahé.

Pokud chcete použít dřeviny, které se již nemusí povrchově upravovat a mohou být vystaveny atmosférickým vlivům, aniž by se musela do pěti let měnit, jděte do modifikovaných dřevin. Tyto materiály jsou v dnešní době velice oblíbené hlavně ve výrobě stavebně truhlářských výrobků, nosných konstrukcí a konstrukcí, které jsou vystavené v náročných atmosférických podmínkách. U těchto materiálů se nemusíte bát, že by vám rychle degradovaly nebo je napadla nějaká houba či hmyz.

Každý druhý vám řekne, že nejhorší je smrk, že je lepší modřín nebo rovnou dub. Ale je potřeba se na to mrknout z širšího hlediska a přemýšlet nad tím, co preferujete, protože to je v konečném důsledku nejdůležitější.

hranoly_smrk