V letních měsících hrozí pasivním domům přehřívání, které vám dokáže ztrpčit život. Pasivní domy mají situovanou největší plochu oken na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad. Nejmenší plocha okna je na severní straně. Vzhledem k tomu že okna poskytují v pasivním domě mimo osvětlení ještě i dostatek solárních zisků a tak působí jako radiátor, hodně záleží na kvalitním architektonickém návrhu. Kvalitní návrh oken v pasivním domě nám zaručí, že budou okna v celoroční bilanci zisková.

Okna pro pasivní domy musí mít kvalitní nízké rámy s trojsklem, které snižuje ztráty, a zároveň propouštějí dostatek sluneční energie. Platí, že na jižní fasádě je až 40% prosklených ploch. Větší plochy se nedoporučují právě z důvodu letního přehřívání.

Okna_PROGRESSION_posuvne_dverePSKZ

Pokud architekt navrhl více jak 40% prosklených ploch na jih, s největší pravděpodobností vás čeká investice do stínících prvků.

Ostré slunce má intenzitu záření až 1000W/m2 a dopadá na zasklení oken, které je z části odráží. Zasklení část záření pohltí, část odrazí a zbytek propustí dovnitř (cca 50%). Interiér domu pohltí toto záření a následně vyzařuje teplo. Díky kvalitním izolacím se ale teplo nemůže dostat ven, proto dochází k přehřívání interiéru.

Stínících prvků je velké množství. Od žaluzií, přes rolety, slunolamy a markýzy, dále pak pergoly nebo přesah střechy. Důležité je říct, že pevné konstrukce jako jsou slunolamy a pergoly využívají rozdílnou polohu slunce v létě a v zimě. I tady tedy hodně záleží na návrhu a následném řešení stínících prvků.

Žaluzie, rolety a markýzy jsou nastavitelné, proto si je můžeme přizpůsobit podle aktuální polohy slunce.

Nejspolehlivější ochranou před sluncem jsou venkovní stínící prvky. Zastaví totiž, oproti interiérovým žaluziím, sluneční energii ještě před okny. Interiérové žaluzie totiž sluneční záření pohltí, zahřejí se a tím zahřívají i interiér.

Horizontální stínění, jako jsou slunolamy, pergoly, přesah střechy nebo pergoly, se využijí hlavně na jižní straně fasády. Svislé stínící prvky naopak využijeme hlavně ze strany východní a západní. To jsou například předokenní žaluzie a rolety.

Závěrem je potřeba říci, že všeobecně by měl návrh dispozice tyto nedostatky řešit a tím minimalizovat použití stínících prvků, které jsou nemalou investicí a mohou snižovat tepelnou obálku budovy.