Trojsklo nebo dvojsklo? Tak tuto otázku si ještě nedávno pokládal snad každý, kdo se poohlížel po nových oknech. V dnešní době je toto téma již za zenitem. Každý druhý totiž ví, že když už nová okna, tak jedině s trojsklem.

Nejprve tedy pár základních informací. Izolační sklo je v dnešní době neodmyslitelnou a zcela nenahraditelnou součástí výstavby. Izolační sklo je tvořeno dvěma (dvojsklo) nebo třemi skleněnými tabulemi (trojsklo). Jejich vzdálenosti vymezují různě široké plastové distanční rámečky. Distanční rámeček je vyplněn hmotou, která má absorpční vlastnosti a díky tomu zlikviduje vlhkost a vyrovnává tlak v dutině mezi skly. Aby byl okraj izolačního skla utěsněn, je po okrajích aplikován trvale pružný tmel, který zabrání vodním parám vstup do dutiny. Dutina mezi skly se vyplňuje suchým vzduchem, popřípadě vzácným plynem, který zlepšuje izolační vlastnosti skel.

Okna_PROGRESSION_posuvne_dvere_PSK-Z

Pokud si někdo vybere v dnešní době dvojsklo, má i výrazně nižší stavební hloubku samotného profilu okna. Dvojskla se standardně osazují do okenních profilů se stavební hloubkou 68 až 78 mm. V dnešní době se doporučuje mít stavební hloubku profilu okna minimálně 92 mm. Profil má mnohem menší prostup tepla a je z interiéru teplejší (vyšší vnitřní povrchová teplota).

Když si pořídíte dvojsklo, nejen že budou výrazně vyšší náklady na vytápění, ale vystavujete svůj dům velkému riziku kondenzace vodních par na skle popřípadě rámu. Kondenzace je způsobena tím, že dvojsklo není v interiéru teplé. Teplé vodní páry tak narazí na studenou plochu skla a kondenzace je nevyhnutelná.

V dnešní době je rozdíl cenový mezi dvojsklem a trojsklem prakticky zanedbatelný, vezmeme – li v úvahu, jak dlouho vám mají okna s touto výplní sloužit. Ale výhody trojskla oproti dvojsklu jsou nesporné.

Co získáme, když si vybereme správné zasklení oken? V první řadě snížíme náklady na vytápění a tím dost ušetříme přírodu i naši peněženku. Izolační sklo vám ale také přinese příjemné klima do bytu, jen tak vám nepraskne, redukuje hlukovou zátěž, je oříšek i pro zloděje (zejména pokud kombinujeme s bezpečnostním lepeným sklem) a jeho plusem jsou i velké zdroje tepla v zimních měsících.