Český trh je v dnešní době doslova přehlcen prodejci oken z různých materiálů, lišících se konstrukcí nebo výrobními technologiemi. A každý prodejce vám řekne, že jejich výrobky jsou nejlepší na trhu. Hází na vás čísla tepelných prostupů, vzduchotěsnosti s vodotěsností, horlivě vám vysvětlují výhody daných oken, materiálů i technologií. Na všechno mají certifikáty, všechno splňují na jedničku.

Mnohdy nezkušený zákazník je tak přehlcen informacemi a nepozná rozdíl mezi vynikající a podprůměrnou stavební výplní otvorů.

TYP STAVBY

Jako rozhodující při výběru oken se jeví typ stavby. Rozmyslete si, co od stavby po dokončení očekáváte. Stavíte dřevěnici? Není pro vás nic lepšího než klasická eurookna. Stavíte pasivní dům? Pak zainventujte do oken, které jsou pro tento typ stavby určeny. Tato okna mají většinou nízké rámy, samozřejmostí je trojsklo a maximální překrytí rámu, aby byl minimalizovaný tepelný most.

Každý profil má svoje specifika a každá stavba je individuální, proto musíme vybírat okna velice pečlivě a typ stavby ve výběru zohlednit. Jednoduše: Když stavím roubenku v Jeseníkách, nedám si do ní hliníková okna 🙂

Velký důraz se v dnešní době dbá na architektonické návrhy. Ty mohou být mnohdy těžko řešitelné a složité. Je dobré proto zjistit hned v počátku, co vám výrobce dokáže vyrobit a případně se porozhlédnout po jiném okně nebo materiálu, ze kterého je okno vyrobeno. Věřte, na materiálu hodně záleží.

Materiály

Na našem trhu se většinou setkáme se dřevem, plastem nebo hliníkem, popřípadě s kombinacemi těchto materiálů. Každý materiál má své pro a proti a záleží na koncovém zákazníkovi, jaké přednosti upřednostní a naopak, jaká negativa připustí.

Hliník je nejtrvanlivější ze všech tří materiálů, ale je dobrý vodič tepla, proto ho nelze použít všude. Hojně se využívá v halách a nebytových prostorech, kde se většinou nehledí na prostup tepla rámem okna. Je velice odolný vůči povětrnostním podmínkám, proto se hodí do extrémních podmínek. Hliník je drahý materiál a tako skutečnost se projeví na konečné ceně stavebních výplní.

Plastová okna se začala vyrábět od 70 let minulého století a v dnešní době jsou na našem trhu velice rozšířená. Jedná se tedy o mladý výrobek, který se začal masivně používat. Výhoda plastů je, že hravě zvládnou dnešní náročné architektonické požadavky. Zato nevýhod je u těchto oken spousta. Protože jsem je již popsala v článku „DŘEVĚNÁ VS. PLASTOVÁ OKNA„, dovolím si citovat:

 Plast, ač se nemusí udržovat nátěrovou hmotou (či udržovací sadou), stárne a pozdější obnova povrchové úpravy na rozdíl od oken z jiných materiálů není prakticky možná. Vlivem neustálého vystavení atmosférickým podmínkám plast degraduje. PVC je materiál termoplastický, tudíž citlivý na vyšší teploty. Při vystavení přímému působení slunečního záření dochází k tomu, že povrchová teplota rámů dosahuje běžně 40 až 50 °C u bílého provedení a kolem 80 °C i více u tmavších barev. To může vést až k trvalé deformaci výrobku. Měkčené PVC není staticky únosné, proto se plastová okna vyztužují ocelovými výztuhami. Výztuha přenáší zatížení pouze po délce profilu křídla či rámu, v rozích je přerušena. Proto nelze plastová okna vyrábět ve větších rozměrech a sestavách, jaké se běžně mohou realizovat u výrobků z jiných materiálů.“( http://www.ceska-okna-dvere.cz/)

Jakožto nejlepší materiál se jeví dřevo. Má dobré tepelně-izolační vlastnosti, je to přírodní materiál, krásný, dobře se obrábí, dá se velice dobře povrchově i hloubkově ošetřovat a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Dřevo vašemu domu dodá překrásnou atmosféru, která nevyprchá.

Přírodní, ekologický a obnovitelný materiál jako je dřevo, je také dobře recyklovatelný. Je to pevný a houževnatý materiál, který se ve stavebnictví hojně používá nejen na výplně otvorů, ale například na schody nebo nosné prvky staveb. Dřevěná okna se vám nikdy nesvěsí. Smrkové dřevo vám vydrží až 100 let, dubové až 300 let. Jsou lehce opravitelná. Díky kvalitním povrchovým úpravám lze dřevu dodat téměř jakýkoliv nádech barvy, či ho úplně překrýt. Záleží jen na vás a vaši fantazii.

Materiály se také dají kombinovat. Mezi velice rozšířená a oblíbená okna se řadí například dřevo-hliníková. Z exteriéru hliník, z interiéru přírodní dřevo. Je to velice příjemná alternativa dřevěného okna, která je určena do náročných podmínek.

Z pohledu materiálu tedy jasně vyhrávají okna dřevěná, eventuálně dřevo-hliníková, která mají dobré tepelně-izolační vlastnosti, jsou cenově dostupná a přitom kvalitní.

V příští kapitole se můžete těšit na konstrukce, technologie nebo třeba neprůvzdušnost oken.