V současné době se rozšířila snaha snižovat energetickou náročnost stávajících rodinných domů. Nejlepším řešením je opatřit domu nový kabát – k tomu patří výměna oken a dveří, zateplení obvodových stěn a střechy. Vlastníci rodinných domů mohou zažádat o dotace na dodatečné zateplení obálky budovy a snížit si tak náklady spojené s tímto zateplením. Zateplení domu nešetří ovšem jen vaše peněženky, ale umožňuje nám také efektivní využívání zdrojů energie.

Nejen díky dotacím začíná více a více lidí vyměňovat stará, morálně zastaralá okna za nová a současně zatepluje i obvodové stěny izolací. Jaká okna si ovšem na takovou rekonstrukci vybrat?

Vybírat můžete z mnoha variant oken dřevěných, dřevohliníkových, plastových nebo hliníkových. Ne vždycky je ovšem dobré hledět jen na cenu. Nová okna by měla být funkční, ale zároveň nesmí zasahovat do rázu stavby.  Příkladem je klasická vesnická zástavba, u které se majitel rozhodl vyměnit stará okna za nová plastová. Ano, plastová okna jsou jedna z nejlevnějších, ale do vesnické zástavby se bohužel nehodí.

Stejně jako u předchozích článků se budu věnovat oknům s dřevěnými rámy. V nich totiž vidím největší potenciál. Ale i s dřevěnými okny můžete narazit na problémy.

Dbejte na detaily

Izolační dvojsklo je v dnešní době dost přežitá záležitost. Proto všem doporučuji zainvestovat spíše do výplní s trojsklem. Izolační trojsklo má nesrovnatelně lepší součinitel prostupu tepla sklem Ug a srovnatelnou světelnou propustnost ve srovnání s dvojsklem. Trojsklo vám tedy šetří nejen úniky tepla, ale přináší i další výhody, které běžný uživatel domu ocení. Jedna z nesporných výhod je vyšší teplota skla a rámu v místě, kde většinou vzniká díky nízké teplotě u dvojskel rosný bod. Pokud je okno konstrukčně dobře vyřešeno nebude se vám trojsklo rosit a vy si můžete plně užívat komfortních výplní.

Se zvětšováním tloušťky zasklení souvisí i vyšší stavební hloubka rámů. V dnešní době se minimální stavební hloubka rámů pohybuje pořád kolem 68 mm. Ale řekněme si popravdě, je to málo. Spolu s dvojsklem je minulostí i profil o stavební hloubce menší jak 92 mm. Jen si to prostě někdo nedokáže připustit a člověk neznalý problematiky může narazit.

Tři jsou více než dva. To už nás učili i v mateřské škole. Toto pravidlo platí u dřevěných profilů dvojnásob. Renomované firmy s profilem stavební hloubky minimálně 92 mm sází na kvalitu a na tři vnitřní těsnění oken. Díky tomu vzniká konstrukce okna, která nemá velkoobjemnou okapnici a spodní díl okna je teplý. Standardně se v našich podmínkách stále dodávají okna jen o dvou středových těsněních. I když se vás budou snažit přesvědčit o kvalitě a přínosu těchto oken, nenechte se mýlit a věřte, že dvě vnitřní těsnění jsou opravdu málo.

Důležitá je i výška rámu. Tady ovšem platí opačná poučka než u předchozího doporučení a to: „Méně někdy znamená více.“. Čím nižší rám u okna je, tím větší podíl zasklení máme. K čemu je to přínosem? Sklo má mnohem nižší součinitel tepelného prostupu, rám okna je tedy naše slabé místo. Proto se ho snažíme minimalizovat. A věřte, že některým se to opravdu povedlo. Další výhodou nízkých rámů jsou větší solární zisky.

Takže zatím co v minulosti byla stavební hloubka okna malá a rám byl vysoký, v dnešní době dbáme na opačné parametry – velká stavební hloubka a nízké rámy.

Schované rámy = velký plus. Doporučuje se schovat rámy oken do izolace a tím zlepšit (snížit) součinitel prostupu tepla rámem na minimum. Schovanými rámy také získáte vzhled bezrámových oken z venku a docílíte bezúdržbového dřevěného okna, o které se nemusíte starat. Takové okno je funkční, bezúdržbové a přitom cenově dostupnější než okno hliníkové nebo dřevohliníkové.

Správným výběrem výplní ušetříte nejen svoji peněžence, ale můžete si užívat i nový, naprosto úžasný komfort, který vám nová okna přináší.